Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., w sposób rewolucyjny przebudowała system prawny dotyczący postępowania z odpadami komunalnymi. Głównym celem wprowadzanych zmian ustawowych jest uzyskanie przez Gminy w określonych terminach ustalonego poziomu recyklingu i odzysku podstawowych rodzajów odpadów komunalnych oraz ograniczenie składowania odpadów.
Realizując obowiązek prawny wynikający z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Rada Miasta i Gminy Świerzawa przyjęła pakiet następujących uchwał:
Nr XXIV/113/2012 z dnia 28 listopada 2012 r. w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.
Przyjęcie uchwały pozwoli na odbieranie przez gminę w ramach systemu gminnego również odpadów pochodzących z nieruchomości niezamieszkałych np. z lokali handlowych, szkół, instytucji itp.;
Nr XXIV/114/2012 z dnia 28 listopada 2012 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Świerzawa. Przyjęcie uchwały umożliwi dostosowanie zasad postępowania z odpadami komunalnymi wytwarzanymi na obszarze gminy do znowelizowanych przepisów ustawowych. Jest to ważna uchwała dla mieszkańców, gdyż reguluje następujące kwestie: wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości; rodzaje i minimalne pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczenia tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym; częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego; obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniami lub uciążliwościami dla ludzi oraz przed zanieczyszczaniem terenów przeznaczonych dla wspólnego użytku; wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach oraz wyznaczanie obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania. Zachęcamy do zapoznania się z niniejszą uchwałą, która została opublikowana na stronie www.bip.swierzawa.pl w zakładce uchwały 2012
Nr XXV/121/2012 z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik .
Ustawodawca wskazał możliwości ustalenia opłaty ponoszonej przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych, uzależnionej od:
- liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo
- ilości zużytej wody w danej nieruchomości, albo
- powierzchni lokalu mieszkalnego, albo od gospodarstwa domowego.
Rada Miasta i Gminy zdecydowała o wyborze metody ustalenia opłaty od gospodarstwa domowego i zróżnicowała ją w zależności od wielkości danego gospodarstwa. Dodatkowe zróżnicowanie stawki opłaty uzależniono również od sposobu zbierania i odbierania odpadów komunalnych. W przypadku nieruchomości niezamieszkałych stawki opłaty ustalone zostały w zależności od pojemności pojemników. Niższe stawki opłat możliwe będą w przypadku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów przez właściciela nieruchomości zgodnie z wymaganiami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Świerzawa.
Nr XXV/122/2012 w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Przyjęto, że opłaty pobierane będą od właścicieli nieruchomości miesięcznie do 15 dnia po upływie miesiąca, którego dotyczy obowiązek ponoszenia opłaty. Opłata będzie uiszczana na odrębny rachunek bankowy Zarządu Lokali Gminnych w Świerzawie. WAŻNE! Właściciele nieruchomości zobowiązani będą do wniesienia pierwszej miesięcznej opłaty do dnia 15 sierpnia za lipiec 2013 roku bez dodatkowych wezwań.
Nr XXV/123/2012 w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości.
Uchwała określa wzór deklaracji, którą każdy właściciel nieruchomości zobowiązany będzie złożyć we wskazanym w uchwale terminie, wyliczając we własnym zakresie należną opłatę według przyjętej przez radę gminy metody i wysokości stawek opłaty. Właściciel nieruchomości również decyduje , czy wybiera wyższe stawki opłaty, czy niższe co równocześnie będzie oznaczało zdeklarowanie selektywnej zbiórki odpadów. WAŻNE!Termin złożenia pierwszej deklaracji ustalono – do dnia 28 lutego 2013 roku.W przypadku braku możliwości złożenia deklaracji w ustalonym terminie, ostatecznym terminem do złożenia pierwszej deklaracji jest dzień 28 marca 2013 roku. Deklarację należy złożyć w siedzibie Zarządu Lokali Gminnych w Świerzawie z/s. Sędziszowa ul Polna 6 osobiście lub listownie (data nadania przed upływem terminu ustalonego do składania deklaracji). Do pierwszej deklaracji właściciel nieruchomości zobowiązany jest dołączyć kopię dotychczasowej umowy na odbieranie odpadów komunalnych (powyższe nie dotyczy umów zawartych z ZLG). Deklaracja stanowić będzie podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego w przypadku nie uiszczania na rzecz gminy należnych opłat przez właściciela nieruchomości. Dla nieruchomości niezamieszkałych opracowany został odrębny wzór deklaracji. W przypadku niezłożenia deklaracji lub wątpliwości, co do danych zawartych w deklaracji, Burmistrz określi, w drodze decyzji, wysokość należnej opłaty. Każda zmiana danych na nieruchomości będących podstawą ustalenia należnej opłaty, wymagać będzie złożenia nowej deklaracji w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności wymagających zmiany deklaracji. Druki deklaracji będzie można pobrać w biurze obsługi klienta Urzędu Miasta i Gminy oraz u sołtysów wsi, w placówkach szkolnych, w ośrodkach kultury, a także u zarządców nieruchomości oraz ze strony internetowej www.bip.swierzawa.pl
Nr XXV/124/2012 z dnia 28 grudnia 2012 w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.
Uchwała określa pakiet usług jaki będzie świadczonych przez Gminę w zamian za uiszczaną przez właścicieli nieruchomości opłatę. Przewiduje się nielimitowany odbiór z terenu nieruchomości odpadów zmieszanych i zebranych selektywnie. Określono również warunki nieodpłatnego przyjmowania od właścicieli nieruchomości wielu rodzajów odpadów dostarczanych przez właścicieli nieruchomości do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (w skrócie PSZOK), który gmina zobowiązana jest utworzyć w ramach funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami. Do tego punktu mieszkańcy będą mogli dostarczać odpady, z których pozbyciem się mają obecnie problem np. gruz, odpady z pielęgnacji ogródków, odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony i wiele innych. PSZOK będzie funkcjonował przy ul. Polnej 6 w Sędziszowej (obok siedziby Zarządu Lokali Gminnych w Świerzawie). Przyjęcie niektórych rodzajów odpadów będzie limitowane, zgodnie z załącznikiem do uchwały.
Przyjęte uchwały stanowią prawo miejscowe ,co oznacza, że wszyscy mieszkańcy i osoby przebywające na terenie gminy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych przez radę obowiązków i zasad postępowania.
Ustawowy termin uruchomienia w gminie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi określony został na dzień 1 lipca 2013 roku. Do tego czasu samorząd gminy musi organizacyjnie przygotować się do wprowadzanych zmian oraz wybrać w drodze przetargu firmę odbierającą odpady od właścicieli nieruchomości na terenie gminy.
Gmina Świerzawa jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji ustawy podjęła działania przygotowawcze do realizacji nowych obowiązków ustawowych, przystępując wraz z kilkoma innymi gminami do wspólnego projektu – budowy nowoczesnego zakładu utylizacji odpadów w Lubawce, do którego będzie można przekazać odpady odebrane z terenu Gminy.
Odpowiedzi na pytania i wątpliwości dotyczące obowiązków właścicieli nieruchomości związanych z wprowadzanym gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi udzielają pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Świerzawie w godzinach urzędowania : osobiście w pok. nr 5, tel. pod nr 75/ 7135360 wew. 35 lub za pośrednictwem e-mail: urzad@swierzawa.pl lub k.jagiello@swierzawa.pl
Pliki do pobrania